Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Czarno-białe zdjęcie przedstawia kobietę stojącą za matową szybą z wysuniętymi dłońmi na szybie.

Światowy Dzień Walki z Depresją

Dnia 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, choroby, która według danych z WHO jest obecnie jedną z najczęściej występujących na świecie. Związana jest z zaburzeniami nastroju, nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia.

Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg i wśród tej grupy wiekowej jest nasilającym się problemem. Cechy charakterystyczne przebiegu depresji nieco różnią się od formy przebiegu choroby u dorosłych. Przebiega często skrycie, a to niesie ryzyko, że pozostanie niezauważona. Należy zawsze reagować w przypadku zaobserwowania u młodego człowieka objawów, do których można zaliczyć:

  • zmniejszenie, a nawet zatracenie zdolności do przeżywania radości z wydarzeń lub zajęć, które wcześniej były dla niego radosne,
  • zaprzestanie aktywności np. hobby, zabawa, spotkania z przyjaciółmi,
  • niechęć do wykonywania codziennych obowiązków takich jak higiena osobista, uczestnictwo w lekcjach itp.,
  • nieadekwatna reakcja na krytykę i uwagi jawiące się płaczem bądź agresją,
  • wypowiadane słowa np. nic nie ma sensu, nic mi się nie uda, jestem brzydka/i, mało atrakcyjna/y,
  • poczucie bycia niepotrzebnym, bezużytecznym, bezsensownym,
  • odczuwanie uczucia niepokoju bądź lęku,
  • stosowanie używek takich jak alkohol bądź inne substancje odurzające,
  • myśli samobójcze polegające na wizjach odebrania sobie życia, a w skrajnych przypadkach realne próby samobójcze.

Leczenie depresji u dzieci i młodzieży, podobnie jak w przypadku osób dorosłych, jest połączeniem psychoterapii z farmakologią. Ważne są również działania rodziców, mające na celu wspieranie dziecka.

W przeciwdziałaniu depresji szczególnie ważna jest profilaktyka. Należy m.in. wzmacniać i wspierać sprawczość i samodzielność młodych ludzi, pomagać im budować stabilną samoocenę i realną ocenę ich możliwości i oczekiwań.

Wśród tej grupy wiekowej najważniejsza jest obserwacja zachowań i podejmowanie adekwatnych kroków. W przypadku zaobserwowania wyżej wymienionych objawów zachęcamy do konsultacji ze specjalistami.

Autor: Ilona Bałdyga-Wielechowska – psycholog