Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Grafika przedstawia głowę w kolorze czarnym na niebieskim tle z elementami puzzli.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, obchodzony od 1992 roku, jest inicjatywą ustanowioną przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, mającą na celu podniesienie świadomości i znaczenia zdrowia psychicznego. W tym roku odbywa się on pod hasłem: „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”.

Tegoroczne motto obchodów wyraźnie podkreśla fundamentalne prawa człowieka, wskazując, że zdrowie psychiczne stanowi nieodłączny element tych praw. Każda jednostka, niezależnie od swojego pochodzenia, statusu społecznego czy geograficznego położenia, ma niezbywalne prawo do osiągnięcia najwyższego możliwego standardu zdrowia psychicznego.

Rozumienie zdrowia psychicznego jako uniwersalnego prawa człowieka jest kluczowe, ponieważ stwarza podstawę do skutecznej obrony tych praw przez jednostki oraz ich otoczenie. Tylko świadomość własnych praw pozwala na efektywną ochronę i egzekwowanie.

Należy podkreślić, że trudności związane ze zdrowiem psychicznym nie powinny nigdy prowadzić do ograniczania praw jednostek lub ich wykluczania z procesów decyzyjnych dotyczących ich zdrowia. Niestety, osoby przeżywające kryzys psychiczny nadal spotykają się z naruszeniami praw człowieka. Ograniczenia w dostępie do lokalnych usług wsparcia, które uwzględniałyby ich godność i autonomię oraz wykluczenie ze społeczeństwa są nadal realnymi problemami.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego stanowi doskonałą okazję do dyskusji na temat dalszych działań, jakie należy podjąć, aby zapewnić powszechny dostęp do opieki nad zdrowiem psychicznym na całym świecie. Dla dobra wszystkich jednostek, społeczeństw i naszej globalnej wspólnoty, konieczne jest, abyśmy kontynuowali tę ważną rozmowę i podejmowali działania w celu poprawy opieki nad zdrowiem psychicznym na skalę światową.