Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

 Grafika głowy dziecka z czterokolorową symulacją w niej mózgu.

5 maja - Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to coroczne święto obchodzone 5 maja. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na prawa i potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz podkreślenie ich godności i wartości jako ludzi.

Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Międzynarodową Organizację Osób z Upośledzeniem Umysłowym, aby podkreślić, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają takie same prawa do godności, szacunku i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym jak osoby bez niepełnosprawności.

W Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W tym dniu organizowane są różnego rodzaju wydarzenia i akcje mające na celu zwrócenie uwagi na problemy osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym m.in. konferencje, seminaria, debaty, wystawy, przedstawienia teatralne oraz spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych i władzami samorządowymi.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest również okazją do propagowania wiedzy na temat niepełnosprawności intelektualnej i zmiany stereotypowych poglądów na temat osób z taką niepełnosprawnością. Jednym z najważniejszych aspektów tego święta jest podkreślenie, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są pełnoprawnymi obywatelami i mają prawo do pełnego udziału w życiu społecznym, w tym do edukacji, pracy, kultury i rekreacji.
5 maja ustanowiono również europejskie święto jakim jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Celem tego święta jest pokazanie sprzeciwu wobec dyskryminacji osób z niepełno sprawnościami w życiu codziennym, pracy i w urzędach.